Τα όρια της σχολικής περιφέρειας

Τα όρια της σχολικής μονάδας είναι:

Η Σχολική Περιφέρεια  του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου  περιλαμβάνει τα οικοδομικά τετράγωνα που περικλείονται από τις οδούς Κωνσταντίνου Παλαιολόγου ( ζυγοί αριθμοί) με κατεύθυνση την 25η Μαρτίου( ζυγοί αριθμοί) και τέλειωμα την Ρόδων( ζυγοί αριθμοί) . Από την Ακαδημίας και από το ύψος της Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, όλοι οι οδοί μέχρι και τη Βοσπόρου. Η Γεωργίου Κονδύλη μέχρι και τους ζυγούς αριθμούς της Αριστοτέλους.

Ειδικότερα:

• Από Αριστοτέλους  από 114  ζυγά και 107 μονά και όλη η οδός μέχρι το 125 όπου ανεβαίνει κάθετα η οδός Αλεξάνδρειας. Συνέχεια  της οδού Αριστοτέλους  και μόνο οι ζυγοί αριθμοί μέχρι το τέλος του Μακροχωρίου με κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη.
  • Όλη η οδός Αλεξάνδρειας και προς τα κάτω η οδός Κύπρου και Παπαφλέσσα μέχρι κάτω στους αγρούς
  • Από Ιωάννη Σωτηρίου, η αρχή της οδού  μέχρι την κάθετο οδό Ψαρών.(Η  οδός δεν συμπεριλαμβάνεται).
  • Από αρχή Υψηλάντη  μέχρι την κάθετο  Αιόλου, χωρίς αυτή.